Array ( ) 69. rocznica Pięciu Praw Polaków - - Blog Szczepana Ostrowskiego - bloog.pl
Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 932 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

69. rocznica Pięciu Praw Polaków

środa, 14 marca 2007 16:41
Skocz do komentarzy

Mało, kto dzisiaj wie, co oznacza symbol Rodła, dlatego chciałbym przybliżyć lub przypomnieć, jego znaczenie. Rodło było znakiem, Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) i wyrażało ich łączność z narodem polskim i jego kulturą. Samo Rodło powstało w 1932 roku, i  miało na celu przeciwstawienie się swastyce hitlerowskiej. Znak ten musiał, ponieważ  Polacy w Niemczech nie chcieli popierać hitlerowskich symboli, a zarazem nie mogli wywieszać polskiej flagi, więc byli zmuszeni do skonstruowania swojego godła. Tak powstało Rodło- wyobrażony na czerwonym tle biały graficzny znak Wisły z Krakowem. Autorką projektu znaku Rodła była Janina Kłopocka natomiast autorem nazwy był Edmund Osmańczyk.  

 

Nie można przy okazji nie wspomnieć o historii ZPwN. Organizacja ta powstała 27 III 1922 roku w Berlinie, jako reprezentacja prawna interesu Polaków- obywateli niemieckich. Związek ten był główną i naczelną organizacją ludności polskiej w Republice Weimarskiej i III Rzeszy. Organizacja ta była kontynuacją idei zjednoczenia wszystkich Polaków w Niemczech w celu obrony praw narodowościowych. Organizacje takie jak ZPwN były wówczas dyskryminowane. Broniły one bowiem pełnych praw mniejszości narodowych i ich interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. ZPwN swoją centralną siedzibę miało miało w Berlinie, a struktury krajowe obejmowały 5 dzielnic czy inaczej 5 okręgów terytorialnych w ówczesnych Niemczech (Śląsk Opolski i Dolny; Berlin i Ziemie Połabskie; Westfalię i Nadrenię; Prusy Wschodnie pogranicze i kaszyby). Związek prowadził działalność polityczną, kulturalną i gospodarczą, miał reprezentantów w sejmiku pruskim jak i w sejmikach prowincjonalnych. Wspierał on też i inne organizacje polonijne m.in. Polskie Towarzystwo Szkolne, ZHP w Niemczech. Związek Akademii w Niemczech oraz wiele jeszcze innych organizacji o różnym profilu. Wydawał również prasę terytorialną i centralną (odpowiednio w kolejności „Gazeta Olsztyńska“, „Dziennik Berliński“, „Młody Polak w Niemczech“). ZPwN w Szczecinie miał swój oddział, który mieścił się na dzisiejszym pl. Lotników 1. Pierwszym szefem tego oddziału został  Jan Chmara, a innymi znanymi działaczami byli m.in. Aleksander Omieczyński, Maksymilian Golisz. 

 

Z chwilą agresji na Polskę Związek został rozwiązany przez władze hitlerowskie, a majątek skonfiskowany. Część działaczy od początku istnienia Związku podlegała represjom politycznym i gospodarczym. Ponad 2 tysiące działaczy zostało wziętych do obozów koncentracyjnych, gdzie według niepełnych danych zginęło, co najmniej 200 osób. W latach 1939-1946 ZPwN nie działał. Reaktywacja tej organizacji nastąpiła w listopadzie 1946r. Związek w latach 1946-1990 był podzielony na dwie organizacje. Spowodowane to było podziałem Niemiec na NRD i RFN. Po zjednoczeniu Niemiec nastąpiła również konsolidacja tego związku w jeden organ działania.

 

 

Największe osiągnięcie organizacji miało miejsce 6 marca 1938 roku. Tego dnia w Berlinie odbył się Kongres w Theater das Volkes, na którym oficjalnie ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Na kongres przybyło z całych Niemiec prawie 6 tysięcy przedstawicieli całego Ludu Polskiego z Rzeszy. Akt ten został przyjęty przez zebranych w głębokim skupieniu i świadomości, iż to jest moment historyczny.

 

 

Szczepan Ostrowski
Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  41 193  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Blog poświęcony publikacją o tematyce historycznej, wspomnieniowej i politycznej. Czasem również spotkacie się z wydarzeniami z mojego życia.

O mnie

Szczepan Ostrowski skończył Szkołę Podstawową nr 62 im. Aleksandra Omieczyńskiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Szczecinie oraz Akademie Orła Białego w Warszawie.

W czerwcu 2008 roku ukończył studia historyczne o specjalności archiwistyka z tytułem magistra na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Od 2002 roku jest członkiem Młodzieży Wszechpolskiej. Został wybrany na wiceprezesa i sekretarza okręgu zachodniopomorskiego w 2004 roku. Trzykrotnie wybrany do Rady Naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej. Od marca 2007 roku do października 2008 roku był Pełnomocnikiem Okręgu Zachodniopomorskiego MW.

Od III roku studiów pełnił funkcję prezesa Koła Naukowego Młodych Historyków "Scriptor". Należy do Koła Archiwistów. Jest również członkiem Komitetu Repatriantów oraz Zielonej Inicjatywy.

Pracował jako asystent eurodeputowanego w latach 2005-2009. Był również asystentem Ministra Gospodarki Morskiej od kwietnia 2006 roku do sierpnia 2007 roku. Od grudnia 2009 roku pracuje w drukarnii ZAPOL.

W latach 2006-2011 był sekretarzem Fundacji im. Bolesława Chrobrego. Należy również do Narodowego Stowarzyszenia Obrony Bezrobotnych "Jednośc i Praca".

Od 2004 roku do chwili obecnej (z półroczną przerwą) sprawuje funkcję Radnego Osiedla "Centrum" Piastuje również stanowisko Członka Rady Programowej Polskiego Radia Szczecin.

Publicysta m.in. kwartalnika "Myśl.pl", Biuletynu "Ostróg". Publikował również w pismach studenckich: "Ad Vocem", "Na Indeksie", "Akademik".

Statystyki

Odwiedziny: 41193
Wpisy
  • liczba: 54
Bloog istnieje od: 3941 dni

Lubię to